Sotsiaalmeedia

Ametialane edu ja loovus – kuidas need omavahel seotud on?

Kirjutanud Liis Järvamägi

Mis on need tegevused, mida tehes aeg peatub ja sul on tunne, et võiksid selles hetkes olla igavesti?

Kui sul on selline tegevus olemas, siis oled õnnistatud. See on sulle kas ideaalseks tööks või hobiks. 

Miks ma seda küsisin?

Tihti on inimestele meelepärased tegevused seotud mingil määral loomise, nautimise või millegi inimliku kogemisega. Neid tegevusi nimetatakse hobideks.

Milleks peaks üldse inimesel olema hobisid?

Mul endal on alati midagi tegemisel ja ühelt poolt on see hea, kuna siis ei ole aega (üle)mõtlemiseks ja aeg sisustub nagu alati ära. Samas olen ma õppinud, et äärmused pole kunagi head ja vaba aja tegevused peaksid ka olema vähemalt nii palju läbi mõeldud, et me saame aru, mis kasu (või kahju) nad toovad. Millegagi tegelemine selle asemel, et hoopis planeerida või oma emotsioonidega tegeleda võib hoopis kahjustada.

Kas oled kuulnud kedagi ütlemas, et “minus ei ole seda loomingulisust”, “mina ei oska uusi asju luua”, “ma vihkan loovkirjutamist”. Jah, ka mina olen seda kuulnud. Enda suust. Ma olen alati arvanud, et minul on lihtsam järgida etteantud juhiseid. Tõesti, nii on ka praegu, kuid samas ma usun, et võin olla vajadusel väga loov ja probleeme originaalselt lahendada. Usun, et äärmused on halvad ja seega ei ole keegi tegelikult ainult loov või ainult reegleid järgiv. Me kõik peame järgima loodusseadusi, et vähemalt planeedil Maa hakkama saada. Kui need on täidetud, on võimalus oma tegevuste viisid ise valida. 

Kas oled kunagi mõelnud, miks meil üldse on olemas autod, kuvarid, pastapliiatsid ja gaasipliit? Sest keegi otsustas, et ta ei soovi leppida sellega, mis on olemas ehk mitte reegleid järgida ning lõi uue viisi või võimalused mingi vajaduse rahuldamiseks. Seega ainult rahulolematusest ei piisa vaid probleemi lahendamiseks tuleb midagi ka ette võtta. Selleks, et luua midagi uut, pole vaja välja mõelda midagi väga suurt vaid lihtsalt olemasolevad materjalid, meetodid ja vahendid kuidagi muudmoodi kokku panna. 

Harjutus:

võta tükk paberit ja joonista loom, keda pole olemas. Kui soovid sellest mõttest kõige paremini aru saada, siis palun tee see kiire visand valmis.

Ametialane edu ja loovus - kuidas need omavahel seotud on- Loovstuudio

Valmis?

Ma nüüd küsin: kas su loomal on silmad? Kas tal on kael? Kas tal on vähemalt üks jäse? Kas tal on saba? Kas tegelikult on sinu loom ka kombinatsioon juba olemasolevatest kehaosadest? Näed, et tegelikult on vaja lihtsalt loominguline olemiseks teada hästi palju reegleid ja neid natukene painutada. 

Sa võid küsida: “Miks sa seda räägid? Sa ju tahtsid selgitada, kuidas ametialane edu minuni jõuab! Kas siis loominguliste ja loovate tegevustega saan ma kuidagi raha teenima hakata?” Võib-olla on see üks võimalus, aga tihti ei ole tegevuste tulemused nii ilmnähtavad vaid väljenduvad hoopis mingi mõttemustri või harjumuse tekkimises, aga ka füüsilise või vaimse seisundi paranemises.

Siinkohal toon välja osa Signe Ventseli ja Kristi Jõeoru koostatud raamatust “Julgus luua muutust”. See oli üks mu viimase aja asjalikemaid lugemisi ja taipamisi tekkis palju. 

Hobid arendavad loovust. Hobidega tegelemise 3 kasutegurit:

1. Töö on tulemuslikum


Ajakirjas Journal of Occupational and Organisational Psychology avaldatud 400 töötaja uuringust leiab märkimisväärseid erinevusi loominguliste hobidega tegelevate ja mitte tegelevate inimeste vahel. Loominguline hobi mõjub positiivselt ka tööga seotud ülesannetele, nagu loovus projektides. Paraneb ka suhtumine töösse. Teised uuringud näitavad, et hobiidega töötajad on oma tööga rohkem rahul ja nende läbipõlemise tõenäosus on väiksem.”

2. Füüsiline tervis paraneb


Umbes 1400 inimese seas mitme psühholoogi poolt läbi viidud uuringust selgus, et inimestel, kes veedavad vaba aega mõne hobiga tegeledes, on madalam vererõhk, väiksem vööümbermõõt ja kehamassiindeks. Teisisõnu, isegi madala liikumisega hobid, nagu kudumine, meisterdamine ja kitarrimäng tugevdavad tervist.”

3. Stressitase väheneb


Vaimselt stimuleeriva hobiga tegelemine vähendab stressi, selgub Mercedi California plikooli tervisepsühholoogi Matthew Zawadzki uuringust. Zawadzki uuring näitab, et vaba aja veetmine võib koheselt leevendada stressi, mis on kasulik nii vaimsele, kui füüsilisele tervisele. Paraneb keskendumisvõime, inimesed on õnnelikumad ja elavad kauem. Lisaks leiti Zawadzki uuringus, et hobidega tegelevad inimesed kogevad harvemini depressiooni ja negatiivseid tundeid. Uuringu tulemused toodi välja lühiajalisest perspektiivist, kuid samas uuringus selgitati, et tegelikult on hobidega tegelemisel ka ülekandeefekt päevast päeva, aastast aastasse. Sarnasele järeldusele jõuavad tegelikult mitmed uuringud – regulaarsus vaba aja veetmisel aitab inimestel hallata negatiivseid tundeid nagu stress ja ärevus.”

Töö ja hobide seos


Soovitan teil julgustada oma ettevõtet tähtsustama töötajate huvisid ning töötajaid tegema midagi, mis tundub loominguline ja lõbus. Kui tegevjuhid võtavad aega oma hobide jaoks, näitavad nad õiget eeskuju. Järgmine kord kui ülemus palub teil hija töötada ja jätta oma bändiproov või trenn vahele, osutage ajakirja Journal of Vocational Behavior uuele uuringule. Teadlased on leidnud, et mida rohkem kulutame aega hobidele, seda enam suureneb meie usk iseenda võimekusse oma tööd hästi teha. Samas toob uuring välja, et kui hobi on liiga sarnane tööga, võib pikem aja veetmise aeg tegelikult kahjulikult mõjuda.”

“Neuroteadlased on leidnud, et ratsionaalne mõte ja emotsioonid hõlmavad aju erinevaid osi. Loovuse väravate avanemiseks peavad mõlemad mängus olema. Kui inimestel pole aega hobide jaoks, maksavad ettevõtted oma hinna. Hobid võivad töötajad oma töökohal oluliselt paremaks muuta. Seega, kui sa oled tööandja, siis jälgi hoolega oma töötajate ületunde ja kas neil on hobisid, sest hobidega tegelevad töötajad on palju loomingulisemad, võimekamad ja pühendunumad.”

Hobi on toimetuleku, ametialase edu ja loova mõtlemise võti.

Raamatust “Julgus Luua Muutust” – Signe Ventsel ja Kristi Jõeorg

Lk 193-196

Link: https://www.apollo.ee/julgus-luua-muutust.html